top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProTerapi

3D Schroth Metodu

Schroth Metodu, 1900’lü yılların başında Katharina Schroth tarafından geliştirilen, üç boyutlu egzersizleri içeren bir yöntemdir. Schroth egzersizleri, dünyada fizyoterapistler tarafından kullanılan skolyoza özel en yaygın egzersizlerdir. Ayrıca Schroth, uluslararası geçerliliği olan ve sadece eğitimini tamamlamış fizyoterapistlerin uygulayabileceği bir metoddur.


Skolyoz, omurganın öne/arkaya ve yana eğrilmesiyle birlikte kendi etrafında rotasyon gösterdiği üç boyutlu bir deformitedir. Skolyoz, doğuştan (idiyopatik) var olabileceği gibi sonradan (fonksiyonel) da oluşabilir. Schroth Metodu ile skolyoz rehabilitasyonunda güzel sonuçlar alınabiliyor.


Schroth Metodu’nun içeriğinde omurga hattına yönelik temel düzeltmeler, nefes egzersizleri, özel mobilizasyon yöntemleri ve kişinin eğriliğine özgü düzenlenen asimetrik egzersizler bulunuyor. Schroth Metodu’nda egzersizlere ek olarak bazı materyaller kullanılıyor. Eğriliğin yönünü destekleyici pedler, sopalar, toplar ve lastik bantlar bu materyaller arasında sayılabilir. Bununla birlikte Cobb açısı 25 derecenin üzerindeki bireylerde egzersizler, genellikle günlük hayatta korse kullanımıyla destekleniyor.

Egzersiz programı esneklik, kuvvet, eğriliğin tipi, cobb açısı ve rotasyon derecesi gibi birçok parametrenin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi sonucu oluşturuluyor. Doktorumuz ile iletişim halinde planlanan egzersiz programlarında ev programları da büyük önem taşıyor.

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page