top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProTerapi

"Kifoz" Diğer Adıyla "Kamburluk"


Kifoz, aslında insan vücudunda anatomik olarak bulunan sırt bölgesindeki kavislenmedir. Kamburluk ise çeşitli sebeplerden dolayı kifoz açısının artmasıdır.


Bu sebepler arasında hatalı postür alışkanlıkları, hareketsiz ve uzun süreli masa başı çalışma şartları sayılabilir.


Ayrıca, gelişimsel anomaliler, inflamatuar hastalıklar, dejeneratif disk bozuklukları, travma, infeksiyöz hastalıklar da kifozun artmasına neden olabilir.


Kifoz artışına estetik kaygıların yanında ciddi problemler eşlik edebiliyor. Sırt ağrısı, akciğer kapasitesini azalması, kompresyona bağlı olarak organlarda meydana gelebilen değişiklikler ve omurgada kompansatuar eğrilikler bu problemlere örnek olarak verilebilir.


Tedavi yöntemleri arasında fizik tedavi, korse ve cerrahi bulunur. Kifoz artışlarının tedavisinde üç boyutlu düzeltici egzersizlerin çok önemli bir rolü vardır. Gerekli durumlarda tedavi korse ile desteklenebilir. Doktor muayenesi sonrası kişi için en doğru tedavi programı belirlenmektedir.Referans:

Kyphosis: Diagnosis, Classification and Treatment Methods, Yaman O., Dalbayrak S, Türk Nöroşirürji Dergisi 2013, Cilt: 23, Ek Sayı: 2, 61-73

32 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page