top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıProTerapi

Mekanik Bel Ağrısı

Bel ağrısı, yüksek, orta ve düşük gelirli ülkelerin hepsinde sıklıkla karşımıza çıkan ortopedik bir rahatsızlıktır ve insanların %80-85’ini hayatlarının en az bir döneminde etkiler.

Mekanik bel ağrısı fiziksel aktivite ile artan, dinlenme ile hafifleyen ve çoğunlukla bölgesel mekanik bir bozukluktan kaynaklanan bel ağrısıdır.


Bel ağrısına mekanik bel ağrısı diyebilmek için bazı durumları ekarte etmeliyiz. Bunlar; inflamatuvar, enfeksiyöz, tümöral, metabolik nedenler, fraktür ve iç organlardan yansıyan ağrılardır.


Bel ağrınız yukarıdaki durumların dışındaysa ve 12 haftadan uzun süre kronikleştiyse, buna mekanik karakterdeki bel ağrısı denebilir.

Mekanik bel ağrısının sebepleri arasında;


· Kilo fazlalığı

· Gebelik

· Kontrolsüz ağır cisim kaldırma

· Fiziksel inaktivite

· Kas güçsüzlüğü

· Duruş bozukluğu

· Aşırı aktivite

· Uzun süre masabaşı çalışma saatleriMekanik bel ağrısının tedavisinde, fizik tedavi yöntemlerinden olan manuel terapi uygulamalarının yanında egzersiz tedavisinin de yeri büyük önem taşıyor.


Referans: Kronik Mekanik Bel Ağrısı Olan Hastalarda Egzersizle Beraber Fizik Tedavi Uygulamalarının Sadece Egzersiz Tedavisi ile Karşılaştırılması, Yılmaz Ö., Eroğlu P.K., Yurdakul F.G., Çimen Y.G., Eser F., Alhan A., Bodur H., Türk Osteoporoz Dergisi, 2015;21: 73-8

27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


Yazı: Blog2_Post
bottom of page